Copyright © 2019-2022 Gelişime Odaklan
Gelişime Odaklan
Girişimcilik Nedir?
Kimler Girişimci Olabilir?
02.04.2022
Her gün değişen ve gelişen dünyada sürekli yeni fikirler, yeni faaliyetler meydana gelmekte ve yeni iş modelleri ortaya çıkmakta. Yarın ne olacağı dahi bilinemez iken ön görü ve cesaret ile hareket eden, iyi analiz yeteneğine sahip ve dünyada küçük ya da büyük fark etmeksizin bir değişim meydana getirmek isteyen girişimcilerin her yıl dünyada ve ülkemizde sayıları katlanarak artmaktadır.

Eğitim konusunda eksik olan ya da cesaret ve özgüven eksikliği yaşayan, çabuk pes eden kişiler ise maalesef girişimci olamıyor, başarısızlıkları ile yüzleşmek zorunda kalıyorlar.

"Başlamanın yolu, konuşmayı bırakıp işe koyulmaktır!"
Girişimci Kimdir?
Girişimci; hayallerinin peşinden koşan, hedeflerini bilen, riskleri göze alabilen ve kendini girişimcilik ekosisteminde görebilen ön görü ve azim ile çalışabilen kişidir.

İş zekası, tecrübe ve yenilikçi fikirlerin yanı sıra girişimci adaylarının güçlü olması, meydana gelebilecek olumsuzlukları, gerginlikleri ve finansal sorunları göze alarak ekibine liderlik yapmalı ve sorumluluklarının farkındalığı ile çıktığı yolda pes etmeden devam etmelidir.

Bilgisizliği, eğitimsizliği, tecrübe eksikliği nedeniyle ilgili endişe duyan girişimci adayları pek çok alana yönelebilir, hedefleri ve hayalleri için kendini geliştirecek faaliyetlerde bulunabilir ya da pes edebilir. Fakat girişimci olan ya da girişimci olmak isteyen kimse asla pes etmez!

"Bilmek yetmez uygulamak lazım, istemek yetmez yapmak lazım."

Girişimci Kime denir?
Sürekli olarak düşünen, özgür ruhlu ve hayallerini planlayan, hedeflerini takip eden kişiler girişimciliğin temel özelliklerini taşımaktadırlar. Yenilikçi düşünce ve yaratıcılığı yaşam felsefesi olarak benimseyen kişiler, kendilerine ve iş modellerine güvenir ve bu doğrultuda çağa öncü olurlar.

İş zekası, tecrübe ve benzeri yönetici kalıplarının dışında çok daha özel olan girişimciler, bir yönetici değil bir lider olarak ekipleriyle birlikte çalışır, sorumluluk bilinci ile hareket eder ve ekibine karşı gereken özveriyi gösterir.

Girişimciler, daima ekiplerine karşı merhamet ve anlayış göstererek onların öncüsü olur, yol gösterir, motive eder ve onları cesaretlendirir. Sürekli gelişim içerisinde olan girişimci, deneyimlerini, bilgilerini ve gelişim serüveninde öğrendiklerini ekibi ile paylaşarak birlik ve beraberlik ortamı yaratır ve iş modelinin benimsenmesine imkan sağlar.

Girişimcilik serüvenine başlayan girişimciler, psikolojik ve duygusal güçlerini de sürekli olarak dinç tutmalıdırlar. Hayalleri doğrultusunda zorlu ve mücadeleler ile dolu bir yolculuğa başlayan girişimcinin kendini zihinsel olarak bu sürece hazırlaması, psikolojik ve duygusal gücünü kontrol altına alması gerekmektedir.

"Yarını gerçekleştirmemizin önündeki tek sınır, bugüne dair şüphelerimiz olacaktır."

Girişimci Özellikleri Nelerdir?
  1. Bir girişimci hayalleri doğrultusunda yola çıkmadan önce, hedeflerini nasıl gerçekleştireceğinin temelini oluşturmalı ve iş stratejileri geliştirmelidir. Detaylı, ön görü çerçevesinde planlı bir iş planı yapan girişimci, hedefe doğru emin adımlar ile ilerleyerek sapmalar yaşamadan başarıya ulaşır.
  2. Eleştirilere açık olabilen, sakinlik ile problem çözebilen girişimciler, hedefleri doğrultusunda zorlu seçimler yaparken risk almaktan korkmazlar.
  3. Girişimciliğin temelini oluşturan faktörlerden biri olan liderlik ve yönetim yeteneği, girişimcinin ekibini motive etmesi, geliştirmesi ve ekibiyle iletişimini geliştirmesi için oldukça önemlidir.
  4. Kendine güvenen girişimciler; müşterileri, çalışanları, ortakları ya da yatırımcılarıyla doğru iletişim kurabilirler.
  5. Terslikler ve olumsuzluklar ile yüzleşmekten korkmayan, cesur ve risk alabilen girişimciler, rekabet ortamında kendilerini huzursuz eden tüm koşullar karşısında dik durmalı ve kendine, iş modeline inanmalı, kendini ve ekibini motive etmelidir.
"Başlamak için mükemmel olman gerekmiyor, ama mükemmel olmak için başlamalısın."
Bizimle iletişime geçin.
☑ 0531 644 0213
☑ rufan_@hotmail.com.tr
Copyright © 2019-2022 Gelişime Odaklan. Tüm Hakları Saklıdır.
Made on
Tilda